EKOL TESİSAT | NEVŞEHİR TESİSAT | İNŞAAT

Su - Kalorifer - Doğalgaz Tesisatı

Su - Kalorifer - Doğalgaz Tesisatı

ekol tesisat, nevşehir tesisat, su tesisat, kalorifer tesisat, enerji, inşaat, boya, kartonpiyer, fayans ,çatı oluk, nevşehir tesisatcı, nevşehir tesisat ustasi, kapadokya tesisat, kapadokya tesisatcilar, nevsehir tesisarcilar

SU TESİSATI Su tesisatı, su kaynaklı bütün tesisat sistemlerinde olan boruların veya sistemlerin düzeneğinde oluşan her hangi bir sıkıntının yaşanması ile meydana gelen durumlarda su tesisatının yapılması gerekmektedir. Su Tesisatının Önemi Su insan yaşamı için önemli olması ile birlikte temizlik başta olmak üzere birçok kullanım alanının olması ile gerekli bir ihtiyacının dışında birde suyu yaşadığımız veya lazım olan yerlere suyu taşımayı borular yardımı ile yapmaktayız. Bu borular ömrünün olması dışında birde bilinçsizce ve baştan savma yapılan su tesisatlarında sorunlar olmaktadır. Suyun önemini bilmemize rağmen yapılarımızda ki sistemin içeriğini bilememekteyiz. Birden gelişen sorunlar ile birlikte tesisatlar da çıkan sorunların çözümü uzman su tesisatçılarından doğru uygulamayız başarabilecekleri gibi birde yapılan işin önemini de bilinçli olarak bilmelerinden dolayı sorun yaşanmamasını sağlarlar. nevsehir tesisarcilar

Su Tesisatı Sıkıntıları Nasıl Olur?

Su tesisatı içerisine giren sıkıntılar su kaçağı, tıkanıklık, petek temizliği, klozet ve küvet montajı, su borularının eskimesi, su döşemesinin hattındaki aksaklıklar gibi su borularında yaşanan sıkıntıların oluşması sebebi ile deneyimli ve usta su tesisatçılarının halletmesi gereken işlerden birisidir. Birçok sıkıntının çıkabileceği su borularından evinizin veya bulunduğunuz yerin su ile dolması gibi veya duvarlardan akması gibi birçok sıkıntının aslında en önemli sebebi bilinçsizce yapılmış tesisat işlerinden dolayı oluşur. Buna çare olarak usta su tesisatçılarının bilgileri ve tecrübeleri doğrultusunu en iyi verimi alırsınız.

Su Tesisatı Kaça Ayrılır?

Temiz su tesisatı, pis su tesisatı ve yağış suyu tesisatı olarak ayrılır. Yapılarda ki çeşitli su kullanma yerlerinde pis su çıkışları bulunmaktadır. Pis sularda yaşanan sıkıntılarda kesinlikle boruların çıkışının sonu kanalizasyon olması gerekmektedir. Özellikle yapılması gereken yapılarda döşemlerdeki boruların sağlan olması ve hem pis hem de yemiz su çıkışlarının ve girişlerinin düzgün olması gerekmektedir. Bu konun da ki bilgili ve usta kişilerin yapmış oldukları çalışmalarda hiçbir sıkıntı çıkmaz sadece boruların kalitesinin zamanla hemen eskimesi gibi bir sorun çıkabilirse de çözümünü usta su tesisatçıları halledebilirler. Su tesisatçısı gerekli ise en kısa zamanda evinize gelebilmektetir.

Nevşehir ve genelinde tüm su tesisatı işlerinizde gerçek “su tesisatçı” kadromuz ve bayilerimiz ile sizlere 7/24 hizmet vermekteyiz. 

 

KALORİFER TESİSATI

Kalorifer Tesisatında Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir ?

 

Kalorifer tesisatının hangi kalite malzemeye göre yapılacağına karar verirken dikkat etmeniz gerekir.Binanın veya tesisatı yapılacak konutun altyapı aşamasında mı? yada kullanılır bir halde mi? Olduğu Isıtma prosedürünün ne kadar süre ile yapılacağı. ısıtılacak yerin veya alanın günlük, haftalık, aylık kullanım süreleri.Binanın izolasyon veya yalıtımının yapısı

BİNA KULLANILIR DURUMDA: Durum gereği radyatörlü ısıtma sistemi daha uygun veya makuldur. Boruların sıva üstü açıkta gideceği hesaba katıldığında ya bakır borulu yada plastik boru tesisatı tercih edilmelidir

 

Kat kaloriferinde PPRC plastik boru kullanımı : Plastik boru altyapı malzemesi olarak çok iyi malzemedir. Ancak borunun açıkta sıva üstü döşendiği durumlarda üstünlükleri var. Zaman içinde gün ışığı soğuk hava sıcak hava plastik borunun kimyasal yapısını etkiler sertleştirir ve daha kırılgan olur. Sıcaklıktan kaynaklı esneme patlama ve eğri görüntüler oluşur, yapısını kimyasını bozar,ve boyanmaz. Borular daire içinde dolaşacağı için çok fazla ek parçaları kullanılacaktır, çok kullanılan plastik boru su dolaşım hızını fazlasıyla  düşürecektir buda ısıtma konforunu düşürecektir. Plastik boru tesisatı gizli veya beton altında yapılabiliyorsa daha üstünlüktedır.

Kat kaloriferinde bakır boru kullanımı : bakır boru plastik boruya göre daha iyi ve estetiktir. sıcaklıkla biçim bozulması olmaz. boyanabilir ya da cilalanabilir. Plastık mazemelerin su akışına gösterdikleri direnç daha düşüktür. Bakır iletken oldukları için dışarı ısı verirler ( azda olsa ısıtma görevi yaparlar). Dikkat edilmesi gereken  boru açık balkon yada acık yüzeyden geçerse bu kısmın izolasyon ile korunması gerekir. Bakır boru tesisatı; Tesisat açıktan, sıva üstü çekilir durumda yapılıyorsa daha üstünlüklüdür.  

 

BİNA ALTYAPI AŞAMASINDA İSE: Binanın inşaat aşamasında olduğu zaman, tesisat gizli ve zemin altında yapılabilecek durumda. Yerden zeminden ısıtma tesisatı düzgün yerine getirildiğinde en üstünlüklü kalorifer tesisatıdır. Yerden ısıtmada; ısıtma prosedürüne başladıktan birkaç saat sonra konfor sıcaklığı sağlanabilir. Bir saat geç ısınır ve bir saat geç soğur. Bunu dikkate aldığımızda, yazlık gibi haftanın bir kaç günü kaldığımız yerlerde üstünlüklü olmayabilir. Sürekli kullanılan mekanlar için en uygunudur. Binanın izolasyon yada yalıtım durumu iyi olması şarttır. Bina yalıtımı veya izalasyonu kötü ise sistem yüksek sıcaklıklarda çalıştırılacak, bu durum hem insan sağlığı hem tesisat için iyi değildir. En sağlıklı, en ekonomik ve ortada hiç tesisat borusu ya da radyatör olmadığı için en estetik sistemdir. kullanım sürelerine ve İzolasyona göre karar vermek şartıyla. Yerden dağıtma sistemi ( cross-url ): Radyatölere giden sıcak su ve dönen soğuk su borularının koruyucu plastik kılıf içinde döşenmesidir. Radyatörlü ısıtma sistemlerinde kalorifer tesisatı tekniğidir. Zemin altında plastik borunun ömrü yüzyıllar ile belirtilir. Çok düşük olasılıkla da olsa borunun zarar görmesi durumunda, kılıf içindeki boru çekilir ve yerine yenisi itilir. borunun geçtiği zemini veya duvarı kırarak yapıyı bozacak karışıklıklara gerek yoktur. Plastik PPRC kalorifer tesisatı: inşaat durumundaki binada kullanmak ve sıçak su tesisatı için iyi bir malzemedir. plastik borunun altyapı plastik malzemesi olarak çok iyi olduğunu bilmekle birlikte, kalorifer tesisatında kullanımı için geliştirilmiş yerden dağıtmalı ( croos-url plastik borulu ) sistemi öneririz.

 

 

 KILIFLI BORU  KALORİFER TESİSATI

Tek kolon ile tüm bir sistem, şap altında kalan kılıflı spiral borular ile dekoratif avantaj sağlar. PE – Xc veya PE –Xb borular zeminin altından kılıf içinden geçirilmelidir. Kılıf, boruyu koruyan nitelikte olmalı, ilaveten hava yastığı görevini yaparak ısı yalıtımını sağlamalıdır. eğilme esnasında kesit daralmasına neden olmaması için “spiral” tipinde olması gereklidir. Koruyucu spiral borular kırmızı veya mavi renktedir. Kırmızı renkli olanlar radyatöre gidiş hattında, mavi renkliler ise dönüş hattında kullanılır. Kılıfın çapı ø16 mm PE-X borular için 25mm´dir. Kollektörden radyatörlere boruların gidiş ve dönüş biçiminde çok değişiklik olabilir. Radyatöre gidiş sıcaklığı 90°C, dönüş sıcaklığı ise 70°C´dir. Bu sıcaklığa dayanıklı olan PE–Xc ve PE–Xb cross – url borular kullanılır. Bu sistem vasıtası ile daire içinde gözü rahatsız eden boru görülmez. Kolon sayısı bire indiğinden birden fazla tabya betonu delme işine son verilmiştir. Yine bu sistem vasıtası ile kolon boru hatlarında meydana gelen basınç kayıpları da en az seviyeye  düşürülmüştür. Böylece suyun akışı rahatladıgından daha düşük kapasiteli pompa seçilebilir. böylelikle enerji tasarrufu sağlanmış olacaktır. Günümüzde inşaatlarda bu sistem çokça uygulanır. Radyatörlere giden sıcak su ve dönen soğuk su borularının koruyucu plastik kılıf içinde tefriş edilmektedir. Radyatörlü ısınma sistemlinde en iyi ve kaliteli kalorifer tesisatı tekniğidir. Zemin altında plastik borunun ömrü yıllar ile belirtilir. Çok düşük olasılıkta olsa borunun zarar görmesi durumunda, kılıf içindeki plastik kılıflı boru yerine yeni boru itilir. Borunun geçtiği kısımları kırıp döküp açmak gibi zemin ve duvarı bozacak müdahalelere gerek yoktur.

 

DOĞAL GAZ

 

 Kombi Bakımı

Kombinizin sağlıklı çalışıp uzun ömürlü olması için bakım yaptırmalısınız. Bakımı yaptırılmayan kombinin verimi düşer ve ömrü kısalır. Verimi düşen kombi fazla doğalgaz tüketir evinizi daha az ısıtır. Buda size kabarık doğalgaz faturası olarak geri döner.

Uzun süre çalıştırılmayan kombi çalıştırılmadan önce mutlaka bakımı'nın yapılması ve kombi parçaların kontrol edilmesi gerekir. 


Kombi bakımı'nda dikkat edilecek bazı hususlar şunlardır:

1. Kombinin içindeki ısı ileten parçaların kir ve toz kaplanmadığından emin olunur. Aşırı kirlenen ve hasar gören parçalar kombinizin ömrünü kısaltır ve doğalgaz tüketimini arttırır.

2. Kombinin elektrik aksamı kontrol edilir.

3. Isı sensörü kontrol edilir ve bacanın açık durumda olduğundan emin olunur.

4. Kombinin su seviyesi düşüp düşmedi ve bu seviyenin sabit olduğuna emin olunur.   

5. Petekler kontrol edilir var ise havası  alınır.

6. Kombinin dönüş hattında bulunan kir filtresi kontrol edilir. kirlenen filtrelerin değişmesi gerekir. Eğer değiştirilmez ise tesisatınızdaki kirli su oranı artar ısı transferi yavaşlar. Bu durumda doğalgaz faturanıza yansır.

Kombinizin bakımı'nı yaptırdığınız zaman kombinizin verimi artar ve kombinizin ömrü uzar. Kombinizdeki arızalar kış mevsiminin en soğuk dönemlerinde doğalgaz faturanıza yansımaz. Bakımı ve kontrolü yaptırılan kombiler sürekli arıza çıkarmayacağı için  beklenmedik masraf çıkarmazlar. Sonuç olarak da daha az doğalgaz faturası ödeyerek ısınırsınız.

Peki kombinizin yaklaşan kış mevsimine ne kadar hazır? Ani çıkan masraflar ve çok fatura gelen doğalgaz faturalarından korunmak için TurkeriTesisat ile kombinizi bakımını güvenli bir şekilde yaptırın

Kombi Temizliği

1. Cihazın yanma sisteminde is oluşturacak tozların temizlenmesi.

2. İmbisat deposunun hava kontrolü

3. Çakmak ayarının yapılması

4. Kalorifer hattında dönüş filtresi sökülüp temizlenmesi gerekirse yenisiyle değiştirilmesi

5. Gaz geçişini sağlayan gözlerin memelerin temizlenmesi

6. Brülör temizliği

7. Modülasyon kontrol edilir modülasyon olup olmadığı ve dereceye gelene kadar yüksek alevde yanar. İstenilen kıvamına gelince de alev boyutunu kısar. Konutta veya iş yerinde ısı kaybı yok ise söner.

8. Peteklerin ısınıp ısınmadığı kontrol edilir

9. Müşteriye kış sezonuna girmeden bu bilgiler çerçevesinde gerekli bilgilerin ve hatırlatmaların yapılması.

 

Nevşehir Su Tesisat

Nevşehir Kalorifer Tesisat

Nevşehir Doğalgaz Tesisat

Nevşehir Petek Temizliğ, Nevşehir Kalorifer Petek Temizliği 

Kalorifer Petek Temizliği İntina İle Yapılr. Ekol Tesisat.

Nevşehir Tesisat 0532 798 99 63

Ekol Tesisat İrtibat Tel : 0532 798 99 63

ŞİRKET PROFİLİ

Firmamız kurulduğu günden beri koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle Tesisat, Enerji ve İnşaat sektöründe öncülük etmeye ve örnek olmaya devam etmektedir. ekol tesisat nevşehir, tesisat, su tesisat, kalorifer tesisat, enerji, inşaat, boya, kartonpiyer, fayans ,çatı oluk, gibi geniş yelpazede hizmet vermektedir. Ekol Tesisat nevşehir, tesisat, su tesisat, kalorifer tesisat, enerji, inşaat, boya, kartonpiyer, fayans ,çatı oluk, gibi geniş yelpazede hizmet vermektedir.

Referanslarımız