EKOL TESİSAT | NEVŞEHİR TESİSAT | İNŞAAT

Musluk Tamiri

Musluk Yada Batarya Kartuşu Nerede Satılır?
Müşterilerimizin bizi bu yüzden çok arayıp bilgi aldığı için bu yazıyı yazma gereği duyduk.
Aç kapa diye bilinen banyo lavabo ve mutfak bataryaları bozulduğunda çoğu zaman kartuş değişimi gerekir.
Musluk Yada Batarya Kartuşu Nerede Bulunur?
Siz bu kartuşu söküp yenisini montaj edebilme kabiliyetine sahipseniz (uzmanlık gerekir) bu parçayı mahallenizde herhangi bir nalbur yada yapı malzemesi satan biryerden bulabilirsiniz. Burda dikkan edilmesi gereken şey musluk kartuşları birbirinden farklıdır 35lik 40lık 60lık diye ebat olarak değişir ayaklı ve ayaksız olarakta ikiye ayrılır. Bu durumda eski kartuşu yanınızda götürmeyi tavsiye ederiz.

Nevşehirde Musluk tamiri ekol tesisat  ——————————————————————————————-

Muslukta Sıcak Su Ters
Musluklar dünya standartlarında sağ taraf soğuk su sol taraf sıcak suyu açma olarak belirlenmiştir,mutfak yada banyo bataryasının sağ tarafını açtığınızda yada çevirdiğinizde sıcak su akıyorsa ters bağlanmış demektir eğer bataryanız duvardan bağlantılı ise tadilat kırma işlemi yapmadan bu durumu düzeltemessiniz hoş gerçi bu ciddi bir sorun değildir bunun için kırmaya değmez ama bataryanız ankastre yani tezgah üstü ve ya lavabo üstü bir batarya ise lavabonuzun veya mutfanığınız altında ara musluklara bağlı sprel dediğimiz esnek hortumların yerlerini değiştirerek bu sorunu kolayca çözebilirsibiz.
Musluğun soğuk tarafından sıcak su geliyor
Yukarıda anlattığımız ile alakası olmayan bir durum yaşıyorsanız yani önceden normal olup birden bire sıcağıda çevirseniz soğuk geliyor soğuk tarafıda açsanız yine soğuk su geliyorsa muhtemelen musluğunuz açkapa dediğimiz mix bataryadır ve bunun içindeki kartuş dağılmıştır böyle bir durumda aç kapa musluk tamiri nasıl yapılır sayfamıza bakarak kartuş değişimini videolu izleyebilirsiniz.
Şimdi kısa bir özel geçelim musluklarda hangi taraf sıcak akar? cevap: standart tesisatta sıcak su sol taraftan çalışır.

——————————————————————————————-

Taharet Musluğu Nasıl Takılır?
Klozetlerinizin taharet muslukları zaman içinde aşınmalara ve deformasyonlara maruz kalıp bozulabilir bu sayfamızda klozet musluğunun yenisi ile nasıl değiştireleceği anlatılmaktadır.
Klozet Musluğu Nasıl Takılır?
taharat musluk takma aparatı
taharet musluğu penseyle değiştirilir mi
taharet musluğu değiştirme
klozet taharet musluğu su kaçırıyor
klozet taharet Çeşmesi nasıl değiştirilir
klozet taharet borusu nasıl takılır
klozet musluğu tamiri
klozet musluğu nasıl tamir edilir
tuvalet musluğu tamiri

——————————————————————————————-

Banyo Bataryası Nasıl Montaj Edilir?
Banyonuzda var olan banyo bataryasını değiştirecekseniz öncelikle eski bataryanızı söktüğünüzde uzman değilseniz duvarda kalan ayakları çıkarmanızı önermiyoruz sadece diplerindeki aynaları yenisi ile değiştirin duvardaki ayaklar yerinde kalsın eski bataryanızı sökerken uygun bir ingiliz anahtarı ile her iki montaj samununuda eşit olarak çevirerek sökmeniz gerekir sağdakini bir tur sola yani saat yönünün tersine çevirdiyseniz aynı şekilde soldaki samunuda bir tur çevirin bir tarafı sökene kadar çıkarmaya çalışırsanız batarya kasma yapıp kırılacaktır.
Banyo Duş Musluğu Nasıl Değiştirlir?
Yeni Banyo Bataryasını Montaj Ederken
Eski bataryayı söktükten sonra kutudan çıkan ayna rozetlerini elinizle çevirerek yerine takın yeni bataryayı takarkende sökmede olduğu gibi eşit olarak samunları sıkmaya özen gösterin hep bi tarafı sonuna kadar sıkıp diğerine geçerim derseniz yine batarya kasma yapıp kırılacaktır.
Banyoda Eski Batarya Yok Yeniden Takılacaksa
Banyonuzda varolan bir batarya yok ama tabi takma yeri varsa bu durum biraz daha beceri gerektirir,önce duvardaki tapaları çıkardıktan sonra yeni bataryanın içinden çıkan ayakları keten sararak yada teflon sararak yerlerine bilek gücü ile fazla zorlamadan sıkınız ayar yaparken sıkma payı kalsın dip rozet aynalarını takmadan yeni bataryayı alıştırmanız gerekir önce duvara taktığınız ayakları sağa çevirerek iki ağız arasındaki mesaferi genişleterek yada daraltarak batarya rekorlarının ayalara karşılamasını sağlayın.

——————————————————————————————-

Musluk conta Değiştiği halde su kaçırıyor
Buradaki Bilgiler Çevirmeli Tip (Volanlı) Musluklar İçin Geçerlidir
Musluğunuz su damlatma problemlerinde ilk yapılan genelde musluğun contasını değiştirmek olmadı salmastra musluk başlığını değiştirmek olur,fakat bu kadar basit bir işlemde bile ön inceleme gerekir musluğunuza conta yada musluk başlığı,salmastra değiştirmeden önce musluğun kendi gövdesini kontrol edinir çapak yada kırık varsa musluğun tamirini yapabilmek mümkün olmayacaktır.

Musluk contası yada başlığı değiştiği halde su akıtıyor

Yukarıdaki resimde conta yenilendiği halde damlatan muslukların göbeğini düzetmeye yarayan alet görülmektedir,fakat siz bu aleti alıp uğraşmaktanda yeni bir musluk alıp montaj etmenizi öneririz.klozetmusluk
Klasik basit musluklarda komple değişmek daha mantıklıdır fakat bazı musluklarda gövde fayans yada zemine gömülüdür bu tür musluklarda komple değişim için duvarın kırılması gerekir (örneğin gömme klozet gizli taharet msuluğu vb) bu tür muslukların gövdesi bu alet ile düzeltirirse hasar vermeden sorun çözülür.
Klasik basit musluklarda komple değişmek daha mantıklıdır fakat bazı musluklarda gövde fayans yada zemine gömülüdür bu tür musluklarda komple değişim için duvarın kırılması gerekir (örneğin gömme klozet gizli taharet msuluğu vb) bu tür muslukların gövdesi bu alet ile düzeltirirse hasar vermeden sorun çözülür.

——————————————————————————————-

Musluktan Sıcak Su Az Akıyor
Soğuk su normal ama musluklardan sıcak su az akıyor?
Bu sektörde sorununuza çözüm aradığınızda sürekli reklam üzerine tanıtım yazıları karşınıza çıkar biz ise sıcak su musluğundan neden az su akar ondan bahsetmek istedik zira İstanbul su tesisatı sitesi olarak web site yazar editörlüğünüde tesisatçı ustaların yaptığı tek platformdur.
Bir dairede soğuk su muslulardan normal olarak akıyor ve sıcak su musluklarının hepsinde genel olarak az su akması gibi sorun var ise ilk bakılması gereken musluk yada bataryaların uç kısmındaki musluk filitrelerine bakılmalıdır,muslukflitre onlar temiz ise ikinci aşama olarak kombi alt filitre tıkalı olabilir filitre kombinizin ortasında bulunan iki adet ince borulardan sağdakinin üzerindedir filitre kapağının uygun bi anahtar ile sökülerek içinden çıkan süzgecin temizlenmesi gerekir, bu iki yöntemde denenmiş ve sonuç vermedi ise (soğuk suda sorun olmadığını varsayarak) kombinin kendi içinde bir azıra sözkonusuda olabilir,sıra ile eğer servis kombide bir sorun olmadığı kanaatinde ise dairenin sıcak su tesisat borularında kesin olarak tıkanma var demektir aşağıda devam edilen anlatım uygulama uzman bir tesisatçı tarafından yapılmasını öneririz.
Musluktan Sıcak Su Az Geliyor
Musluk sıcak su tesisatı tıkanması çözüm yolları
Bu kısımı okuma gereği duyuyorsanız yukarıdaki işlemler denenmiş ve başarısız olunmuş demektir peki tesisat zemin altında döşenen boruların tıkanması nasıl açılır? İlk olarak ters basınç yöntemi uygulanır kombi altından tesisat sıcak su bağlantısı (yani ortadaki ince borulardan soldaki) kombiden sökülür boşa çıkarılır,ardından her hangi bir sıcak su musluğuda sökülerek kompresör yada test pompası bağlanır tesisat içinde tıkanmaya sebeb olan parça ters yönden basılan hava ile dışarı alıtmala çalışılır pislığin kombiden sökülen borudan dışarı çıkıp çıkmama şansı burda %50 dir halen sonuç yoksa tıkalı olan bölgenin tespit edilerek kırılmasından başka çaresi kalmamıştır su kaçağı tespit cihazları sıcak su hattında ile tarama yapılarak tıkalı kısım tespit edilir ve kırıldıktan sonra dirsek yada parçanın değişmesi gerekir.
Son olarak böyle bir problemde musluğu ilk açtığınızda su çok gelir sonra az akmaya başlar ayrıca yetersiz debi ile kombiden çıkan su kombinin su akış sensörünü devreye sokamaz ve kombi ateşleme yapmaz.
Bunlara ek olarak sicak su tesisatından su paslı akıyor bunun nedeni demir tesisat ve kombi içinin paslanmasından olabilir.
kombi sıcak su az geliyor (sıcaklığı değil akış hızı az geliyor) sorunu için ayrıca kombi filtre temizleme sayfasınına incelemeniz gerekebilir.

——————————————————————————————-

Lavabo Mutfak Musluğu Nasıl Değiştirilir
Alttan bağlantılı ankastrede denilen bataryaların lavaboda olsa mutfakta olsa montaj uygulaması genelde aynıdır bu yüzden ayrı ayrı anlatım yapmamıza gerek yoktur.
Lavabo Mutfak Bataryası Nasıl Değiştirilir
Mutfak musluğu nasıl takılır? Öncelikle yeni satınaldığınız armatürün ambalajından musluk,iki adet bağlantı spreal borusu ve ay takımı dediğimiz içinde cıvata,samun ayaklı pul ara contası küçük bir poşettedir,önce iki adet spreal hortum batarya gövdesine takılır,iki adet cıvata yine bataryanın gövdesine takılır yuvarlak ara contasıda musluğun yuvasına yerleştirildikten sonra tezgahtaki deliğe batarya yerleştirilir ve tezgahın altından pul ve samunlar takılıp sıkıldıktan sonra flesk borular taharet musluğuna bağlanır.

——————————————————————————————-

Aç Kapa Musluk Nasıl Tamir Edilir
Su Damlatan Aç Kapa Musluk ve Bataryanın Tamiri Nasıl Yapılır? Aç kapa banyo bataryası contası nasıl değişir? armatür su sızdırıyor? banyo musluğu su damlatıyor?
Öncelikle aç kapa olarak bilinen mix batarya ve muslukların onarımı uzmanlık gerektiren bir iştir hatalı işlemlerde deformasyon sonucu musluk ve bataryada tamiri mümkün olmayan sorunlar çıkabileceğini unutmayınız.
Aç Kapa Bataryalar Nasıl Tamir Edilir
Ana su vanasından suyu kestikten sonra açkapa musluğun kolunda bulunan kırmızı yeşil renkteki klips ince bir tornavida ile hafif kastırarak sökülür ardından yıldız,düz tornavida yada uygun alian anahtari ile klips içindeki vida söküldükten sonra bayaryanın kolu yukarıya paraler olarak çekerek çıkartılır kol çıktıktan sonra kromaj rozet elle yada elinizin kaymaması için bir bezle kavrayıp çevirerek sökülür,rozeride sökmeyi başardıysanız kartuşa ulaşmanız için bir samun göreceksiniz bu samunda ingiliz- kurbacık dediğimiz anahtarla sökülür ve kartuş görülür kartuşu yerinden çıkartınız ve yeni kartuşu aynı şekilde yerleştirin bataryayı aynı şekilde topladıktan sonra işlem bitmiş olur musluk kartuşunu bataryanızın markasına göre musluk üreticilerinden yada servislerinden sipariş edebilirsiniz bazı model kartuşları bulamayabilirsinizde.
Eski tip banyo bataryasi orta kartus tamiri Açkapa musluk ve bataryanın bu tamir süresi gövdede sorun yoksa uzman için,10-15 dakika amatörler için 30 – 40 dakika sürecektir.

——————————————————————————————-

Musluk contası Nasıl Değiştirilir
Salmastralı musluklar yani çevirmeli klasik muslukların contaları zamanla yıpranabilir musluk gövdesinde deforme yoksa conta yenilenerek düşük bir maliyetle musluğunuzun tamirini yapabilirsiniz. bize kısaca musluk contası nasıl değişir bahsedelim.
Musluk contasının değiştirilmesi
Gerekli olan takımlar: Kurbağacık anahtar,düz ve yıldız tornavida ve pense gerekli takımlar mevcutsa düz tornavida ile musluk başlığında bulunan klips kapak hafif kastırarak çıkartınız ve yıldız yada düz tornavida ile kapağın içindeki vidayı sökünüz vida söküldükten sonra musluk başlığını biraz zorlayarak çekerseniz yerinden çıkacaktır çıkmassa musluk başlığının etrafına geri doğru çekiçle hafif vurun ardından kurbağacık anahtarla salmastrayı sökerek contaya ulaşabilirsiniz contayı yeniledikten sonra tekrar musluğu toplayın. Salmastırayı söktükten sonra yeni bir salmastıra ilede değiştirebilirsiniz.Salmastrayı yada contayı değiştirdiğiniz halde musluk su damlatıyorsa musluğun kendi göbeğinde çatlama olmuş demektir.İstanbul su tesisatı olarak değerli bir musluk ise göbeğine yerinde ufak bi torna işlemi ile halledebiliriz aynı zamanda biz hermarka musluğun contasını ve tüm tamirlerini yapmaktayız.
Musluk Contası ve Salmastıra Hangi Durumlarda Değişmeli?
Su damlatan musluklara ilk mudahale conta değişimi ile olur.
Musluklar zor dönüyor zor açılıp kapanıyorsa salmastra değişmelidir.
Muluğu açınca musluktan ses geliyor titreme yapıyorsa salmastıra dağılmış olabilir.
Musluk son demine kadar sıkılınca suyu kesiyorsa bu musluğun kendi göbeğinde sorun olabilir
Musluk Contası Değişimi Ne Kadar Zaman Alır
Musluk contası dışında bi sorun yoksa tamir süresi uzman biri için 5-8 dakika Amatör içinse 20-30 dakika arası sürecektir.

——————————————————————————————-

Musluklardan Az Su Akmasının Sebebi
musluklarımdan su az akıyor ama üst komşularımda su normal akıyor neden ?
musluklarımdan birinden su az akıyor sebep? mutfak musluğundan su az akıyor.
herşey normal duş fiskiyesinden neden su az akıyor?
mutfak lavabo ve banyo bataryasından su az akıyor yada hiç akmıyor
Anlatımda üst dairelerde suyun normal aktığını kendi dairenizde yetersiz olduğunu varsayarak açıklama yapılacak , binada genel olarak su tanziği az ise sebebi şebeke şube borusunda sorun olabilir,bina ana emniyet vanası arızalı olabilir, bina ana kolon su borusunda darboğaz yada hata olabilir.şimdi daireye suyun az gelmesinin sebeplerine geçebiliriz.
Musluklardan Su Az Akıyor Sebepleri ve Çözüm Yolları
Diğer dairelerde herşey normal il olarak bakılması gereken daire vanasıdır vanada sıkışma yada vananın iç mekanızması görevini yapmıyor olabilir ardından su saati sökülüp sayaçta tümleşik bulunan çekvafta sıkışma varmı yada saatin pislik tutucu süzgecinde tıkanma varmı bakılmalı herşey normal sorun devam ediyorsa;
Daire tesisatı plastik boru ise yapı aşamasında borular ısıtıcı bir makina ile kaynak edilerek birbirine eklenir kaynak olayı hassas bir iştir boru gereğinden fazla makinada beklediğinde erimeden dolayı borunun ucu kapanır yada suyun geçebilmesi için çok az boşluk kalır ve şebekeden gelen ufak bir çapak borunun tıkanmasına neden olabilir kontrol edilmeden tesisat döşenip yapılırsa bu sorun o bölgedeki zemin döşemesini kalebodur fayans vs kırmadan kesinlikle yapılamaz boruda daralma olduğundan açılsada ilerde yine tıkanacaktır fakat biz ve bizim gibi firmalar arızanın yeri noktsal olarak tespit edebilir böylece arıza en az hasarla onarılır.aynı şekilde borular demir yada galvaniz olabilir demir borular yıllar geçtikçe paslanır ve kireçlenmeninde etkisiyle iç çapları daralır plastik borularda yapım hatası olmadığı sürece kireçlenmeden dolayı çap daralması olmaz. Bu durumlarda bir ihtimal herangi bir musluğu açık bırakın ve yapıda duvar ve yerleri dinleyin döşenen boru derin zeminde değilse tesisattın sorun olabilecek noktasından fısıltı yada su sesi gelebilir.
sadece banyo,mutfak,ve lavabo bataryalarından suyun az akması durumunda ilk önce bataryanın tam ucunda suyun çıktığı yerde filitre bulunur bir pense yada anahtar yardımı ile saat yönünü tersine çevirerek sökülüp filitre temizlenmeli su halen az akıyorsa mutfak dolabının altında iki adet musluk bulunur bu musluklar fleks boru ile bataryaya bağlıdır musluğu incelediğinizde filitre kapağı görülür yine aynı yöntemle sökülüp temizlenebilir.(mix yani açkapa dediğimiz bataryaların ara muslukları normalde filitreli takılır fakat filitresiz muslukta kullanılmış olabilir) yine açkapa mix muslukların kartuşları deforme olduğundada suyu az verebilir kartuş bataryanın kolunu kaldırıp indirirken bataryanın içinde hareket eden mekanizmadır kartuş nasıl değiştirilir detaylı anlatımları sitemizde bulabilirsiniz fakat bu konularda hiç ilginiz yoksa tavsiye etmiyoruz.
Tabiki bizim anlatıklarımız varsayımlardır nitekim sorunu görüp incelemeden kesin budur diyemeyiz yorumlamalarımız sadece servis çağırmadan önce fikir ve mantık yürütmek problemi çözmeye nerden başlanması gerektiğidir müşterilerimizin maduriyetlerini usta çağırdıklarında onca yerin kırılıp arızanın giderilmediğini biz gittiğimizde arıza sebebinin çok küçük bişey olduğunu görüyoruz İstanbul su tesisat olarak amacımız wep sitemize gelen ziyaretçilerimizi bu sorunları yaşamamasıdır.

——————————————————————————————-

Musluk Başlığı Değiştirildiği Halde Su Kaçırıyorsa Nedenleri
Çevirmeli (salmastralı) musluklarınız musluk kafasını kapak takımını contasını değiştirdiğiniz halde su kaçırıyorsa sebebi nedir?
Musluk Başlığı Değiştirildiği Halde Su Kaçırıyorsa Nedenleri
1. aldığınız salmastıra uygulanan musluğa uyum sağlamıyodur örneğin eca marka bir musluğa piyasa salmastra takarsanız olmayabilir.
2.musluğun salmastrasını çıkardığınızda contanın bastığı yeri bi fener yardımı ile inceleyin tırnağınızla etrafını kontrol edin musluk gövdesinde çizik kırık kireç olabilir.
çözümü nedir: eğer salmastra uyum sağlamıyorsa markaya uygun olan malzemeyi alın
musluk gövderinde deforme varsa raybaşı dediğimiz aleti alın göbeye fzere çekin
yeni bir musluk alıp komple değiştirin.

Nevşehir Tesisat

Nevşehir Tesisatcı 

Nevşehir Tesisatcınız 

Avanos Tesisat., Göreme Tesisat., Ürgüp Tesisat., Uçhisar Tesisat., Gülşehir Tesisat.

Eski San. Meydanı Evkur Arkası No:40 Merkez / Nevşehir

0 532 798 99 63 
servis@ekoltesisatinsaat.com 

ŞİRKET PROFİLİ

Firmamız kurulduğu günden beri koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle Tesisat, Enerji ve İnşaat sektöründe öncülük etmeye ve örnek olmaya devam etmektedir. ekol tesisat nevşehir, tesisat, su tesisat, kalorifer tesisat, enerji, inşaat, boya, kartonpiyer, fayans ,çatı oluk, gibi geniş yelpazede hizmet vermektedir. Ekol Tesisat nevşehir, tesisat, su tesisat, kalorifer tesisat, enerji, inşaat, boya, kartonpiyer, fayans ,çatı oluk, gibi geniş yelpazede hizmet vermektedir.

Referanslarımız